8 základních věcí, které byste měli vědět, než začnete stavět dřevostavbu

Výstavba dřevostaveb představovala v roce 2017 zhruba  patnácti procent z celkového počtu postavených domů na území České republiky a neustále meziročně kontinuálně roste.  

Proč jsou dřevostavby v současné době tak populární? 

Odpověď je jednoduchá: náklady na výstavbu jsou výhodné, materiály jsou ekologické a můžete ušetřit na energiích. Znáte někoho komu se nelíbí domy ze dřeva? Vývoj používání dřeva ve stavebnictví má rozmanitou historii. Ze dřeva se stavělo vždy, jen záleželo na tom, který nový materiál dřevo v dané éře doplnil. Dřevo se dnes dočkalo své renesance a dokonce překročilo do kategorie moderních stavebních materiálů. 

Výhody

Dům ze dřeva má na rozdíl od betonového domu velmi dobrou tepelnou a zvukovou izolaci. Regulace vlhkosti se provádí přirozeným způsobem, vzduch je zdravější a následkem toho se tvoří méně mikrobů.

Úspory

Dřevěné domy vám šetří energii, protože dřevo je přirozeně izolační materiál. Skandinávské země na to přišly už dříve než u nás lidé ve střední Evropě a právě proto pro stavbu domů používají mnohem více dřevo dřeva. Skladba obvodové stěny, která je kromě dřevěné rámové konstrukce a deskových materiálů tvořena izolacemi určuje u dřevostaveb úsporu energie. 

Stavební povolení

Stejně jako u běžných betonových staveb je nezbytné stavební povolení. Nicméně můžete dřevostavbu postavit i bez stavebního povolení, stačí ohláška. Týká se to domů o rozloze do 150m2, s nejvýše dvěma nadzemními podlažími, podkrovím a sklepem. Dům musí být v souladu s územně plánovací dokumentací, také musí stát v zastavěném území a neprovádí se nová infrastruktura. Ohlášení zní sice jednoduše, ale i přesto je potřeba předložit řadu dokumentů, zajistit odborný stavební dozor, předložit projektovou dokumentaci stejného rozsahu jako ke stavebnímu povolení a všechny související dokumenty a podklady, které si místní stavební úřad vyžádá.

Rozpočet

Rozpočet na realizaci dřevostaveb je mnohdy nižší než u běžné stavby a existují různé způsoby, jak vám umožnit přizpůsobit projekt vašim finančním možnostem. Můžete tak získat Příznivý poměr ceny a kvality a výhodné podmínky financování. Cena domu je pro každého rozhodující. Zhruba 85–90 % investorů, kteří si chtějí pořídit novou dřevostavbu, řeší financování svého domu hypotečním úvěrem. Některé banky dokonce vytvořily pro financování dřevostaveb speciální produkty s výhodnými podmínkami. 

Stavba ze dřeva je rychlejší

Suchý proces výstavby eliminuje technologické přestávky, které je nutné dodržovat při klasické zděné konstrukci. Rovněž tažení rozvodů ve stěnách se obejde bez vysekávání drážek apod. Staveniště je mnohem méně prašné a hlučné. U Montované dřevostavby je většina prací je provedena ve výrobní hale mimo staveniště, kde je dům připraven do podoby hotových dílů. Na staveniště je dům přivezen ve formě skládačky, kterou lze postavit v řádu několika dní. 

Dřevostavba vás přežije

Řada výzkumů prokázala, že dřevostavby vykazují stejnou životnost jako zděné stavby. Nicméně takových průzkumů není ani třeba,stačí se podívat na dřevostavby z devatenáctého století na českém venkově a v horských oblastech. Pokud je dům obýván není rozdíl v životnosti mezi zděným domem a dřevostavbou.

Klasický i moderní vzhled

Ačkoli jsou dřevostavby postaveny ze dřeva, nemusí být tyto domy na první pohled nerozeznatelné od klasických zděných staveb. Dřevostavby jsou velmi variabilní nejen v rozvržení dispozic, ale také v povrchových úpravách a designu fasády. Můžete tak bydlet v moderním domě, kde je dřevo jako stavební materiál přiznané.