Dřevostavby lámou rekordy

Stavebnictví je v současné době na svém vrcholu. To se týká i dřevostaveb, které se stávají stále oblíbenějším druhem výstavby nejen rodinných, ale i bytových domů či penzionů. Jak ukázaly nejnovější přehledy Českého statistického úřadu zveřejněné letos v květnu, dřevostavbám se dařilo i loni. 

Celkově se v roce 2018 v České republice postavilo 18 287 rodinných domů, z toho 2 945 dřevostaveb. Procento rodinných domů – dřevostaveb se tedy vyšplhalo již na 16,1 %. Což je například oproti roku 2008, kdy se postavilo pouze 1 008 rodinných domů dřevostaveb a jejich procento výstavby bylo 5,3 %, velmi pěkný nárůst

Jak vypadá průměrný dům, který se staví v České republice?

-dispozice 4+1

-obytná plocha 91 m

-staví se více než tři roky

-třída B energetické náročnosti

-cena 3,4 mil. Kč

Dřevostavby  jsou z hlediska životnosti plně srovnatelné se stavbami z jiných materiálů. Jak jistě víte,  dřevěné stavby přetrvávají staletí. K delší životnosti přispívá to, jak se o stavbu staráte. 

Předpokladem k dlouhé životnosti domu je jeho navržení a realizace z kvalitních materiálů od odborníků. Pro dřevostavby jsou při stavbě důležité technologické postupy. 

Dřevo vždy patřilo mezi základní stavební materiály a trend napovídá tomu, že to tak bude i do budoucna. Žádná stavba, ani zděná se neobejde bez dřevěných prvků. 

Ve vyspělých státech je podíl dřevostaveb výrazně větší než u nás.
V Norsku, Finsku, Švédsku, ale i v Kanadě a USA  je podíl z celkové výstavby rodinných domů až 80 %. Ale i u nás již dřevostavby dostávají svého významu. Především u mladé generace, která preferuje moderní způsob výstavby.  

Nové certifikované materiály posouvají  dřevostavby naprosto jiným směrem. Vývoj dřevostaveb a jejich podíl na celkové výstavbě se jistě i v ČR se dostane minimálně na evropský průměr.

U domu ze dřeva nemusí platit, že by měl vypadat jako srub, nebo chata. Rodinný dům jako dřevostavbu můžeme  vizuálně srovnat se zděným domem. Po dokončení domu, nepoznáte, jestli je dům zděný nebo dřevostavba.  Chcete také postavit dřevostavbu? Kontaktujte nás.